Ból piersi – mastalgia dotyka statystyczne 7/10 kobiet na pewnym etapie jej życia. Wg statystyk 1/7 kobiet z powodu bólu piersi będzie wymagać leczenia z uwagi na zgłaszane dolegliwości.
Jednak nie kwestia bólu nie do zniesienia budzi przerażenie a raczej niewiedza, pacjentki często mastalgię utożsamiają z nowotworem piesi. Mam nadzieje że rozwiejemy w tym poście pewne wątpliwości. Na szczęście mastalgia tylko w 3% przypadków wiąże się przyczynowo z występowaniem Raka piersi a tylko 4,6% Raków piersi przebiega z bólem piersi. Niektóre badania dowodzą, że u kobiet z mastalgią nawet rzadziej wykrywano raka niż w populacji ogólnej. Przyczyny bólu piersi może być wiele- ból piersi może zwiastować ciążę ale to nie pacjentki ciężarne najbardziej narzekają.
Mastalgia w sposób znaczny może upośledzać aktywność seksualną, psychiczną, fizyczną czy zawodową kobiet. Wyjaśnijmy skąd może brać się ból i jak ogromne znaczenie ma tutaj psychika i sposób odczuwania stresu być może to banalne ale właśnie ten aspekt psychologiczny to koło napędowe dla odczuwania bólu. Badania dowodzą, że już samo wykluczenie ewentualnego nowotworu złośliwego piersi powoduje zmiany psychiczne w kwestii odczuwania owego bólu. Aż 70% kobiet zgłasza ustąpienie objawów kiedy tylko w badaniu upewniają się, że są zdrowe. Czasami przyczyna bólu jest bardzo banalna -a mianowicie źle dobrany biustonosz. I znów okiem statystyka 3x częściej pacjentki które uskarżają się na mastalgię okazuje się, że ma źle dobrane staniki, uciskające fiszbiny itp.
Co jeszcze może świadczyć o bólu piersi?
-Zmiany hormonalne,które sprawiają ze ból może być cykliczny
– Zbyt mała szerokość przewodu mlecznego -otyłość -nadmierne palenie i picie kawy czy spożywanie soli, alkoholu
– stres zwłaszcza pourazowy
– wysiłek fizyczny
Mastalgia często współistnieje fibromialgią, zespołem przewlekłego bólu miednicy i zespołem jelita drażliwego.
Cykliczny ból piersi występuje u 40% kobiet 30-40 letnich w drugiej fazie cyklu i ustępuje najczęściej wraz z miesiączką.Zwykle jest to ból obustronny w górnych kwadrantach piersi, czasami promieniuje do ramion. Jest to ból związany z nadmierną stymulacją estrogenową piersią, obniżonym poziomem progesteronu lub nadmierne wydzielanej prolaktyny. Wbrew powszechnym opiniom nie jest to ból związany z zatrzymaniem wody ani zespołem napięcia przedmiesiączkowego.
Niecykliczny bóle piersi wystepują u kobiet 40-50 letnich niezależnie od cyklu miesiączkowego, mogą być jednostronne lub obustronnie opisywane są jako ostre piekące , z towarzyszącym uczuciem lęku
Jakie powinno być postępowanie?
1.Badaj samodzielnie, u specjalisty, wykonuj badania obrazowe usg, mammografię, MR a wg zaleceń zrób bispsję bo to pozwoli rozwiać Twoje obawy, wykluczyć nowotwór.
2.Wykonaj badania hormonalne w drugiej fazie cyklu (20-22dzien)-progesteron, estradiol, prolaktyna
3. Staraj się żyć higienicznie i postaraj się unikać stresu 4. Wybierz się do brafiterki pomoże ci dobrać odpowiedni biustonosz.
Co ciekawe siemię lniane wykazuje silne działanie przeciwestrogenowe, jest tez silnym antyutleniaczem. Dzienne spożycie 25 g mielonego siemienia może przyczynić się do złagodzenia w ciągu 2 miesięcy dolegliwości.
4. NLPZ czyli niesteroidowe leki p.zapalne podawane miejscowo lub doustnie , Tamoksyfen, Danazol, Bromokryptyna Progesteron w drugiej fazie cyklu