Każda kobieta, jeśli pomyśli o dziecku, które kiedyś urodzi, czasami marzy o synku, czasami o córeczce ale przede wszystkim ma nadzieję, że będzie ono zdrowe.

Jednak w Polsce rocznie rodzi się około 2000 dzieci z wadami wrodzonymi układu nerwowego i kręgosłupa zwanymi wadami cewy nerwowej.

Na szczęście jest coś, co można zrobić, aby zapobiec tej wadzie u dziecka.

Badania naukowe wykazały, że kwas foliowy pomaga w prawidłowym rozwoju kręgosłupa i znacznie obniża możliwość urodzenia dziecka z wadą cewy nerwowej.

Kobiety, które zwiększyły ilość spożywanego kwasu foliowego przed ciążą i we wczesnej ciąży, gdy formuje się układ nerwowy i kręgosłup dziecka, częściej rodzą zdrowe dzieci, nie dotknięte wadami cewy nerwowej.

MOŻESZ ZAPOBIEC ROZSZCZEPOWI KRĘGOSŁUPA U TWOJEGO DZIECKA JESZCZE ZANIM BĘDZIESZ W CIĄŻY.

Co to jest wada cewy nerwowej?
Wady cewy nerwowej to wady układu nerwowego i kręgosłupa dziecka. Najczęstsze z nich to bezmózgowie i rozszczep kręgosłupa. Dziecko z bezmózgowiem jest niezdolne do życia. Dziecko z rozszczepem kręgosłupa mimo operacji w pierwszej dobie życia często jest sparaliżowane, może być również upośledzone umysłowo. Wady te powstają w pierwszych 4 tygodniach ciąży, gdy kobieta zwykle jeszcze nie wie, że zostanie matką. Ponad 90% dzieci z wadą cewy nerwowej rodzi się zdrowym matkom i w rodzinach, w których nigdy wcześniej dziecko z taką wadą nie przyszło na świat.

Co to jest kwas foliowy?
Kwas foliowy jest witaminą z grupy witamin B.

Występuje w żywności w postaci folianów. Zawierają go warzywa ciemnozielone i pomarańczowe (fasolka, kapusta, szparagi, sałata, brukselka, kalafior, marchew) a z owoców pomarańcze i banany. Bogatym źródłem kwasu foliowego jest także wątróbka, lecz prełni ona funkcję „magazynu” w organizmie i może zawierać również substancje szkodliwe. Dlatego niewskazane jest spożywanie jej w dużych ilościach.

Poza tym kwas foliowy jest dostępny w tabletkach zawierających wyłącznie kwas foliowy oraz preparatach wielowitaminowych.

Na rynku dostępne są również produkty wzbogacane w kwas foliowy, jak na przykład niektóre płatki śniadaniowe i soki.

Co możesz zrobić, żeby spożywać wystarczającą ilość kwasu foliowego?
Aby uchronić swoje dziecko przed wadami cewy nerwowej, potrzebujesz 3 x więcej kwasu foliowego niż możesz uzyskać z normalnej diety. Z tego powodu, jeśli możesz zajść w ciążę, powinnaś:

  • codziennie zażywać 0,4 mg kwasu foliowego
  • jeść więcej produktów, które zawierają foliany pamiętając, że długie gotowanie niszczy większość kwasu foliowego.

Jeżeli:

  • urodziłaś już dziecko z wadą cewy nerwowej
  • w rodzinie Twojej lub Twojego partnera rodziły się dzieci z wadą cewy nerwowej

powinnaś:

  • zgłosić się do poradni genetycznej
  • co najmniej 4 tygodnie przed następną ciążą rozpocząć zażywanie dawki 4 mg kwasu foliowego.

Kiedy powinnaś zacząć zażywać kwas foliowy?
Gdy przypuszczasz, że możesz zajść w ciążę, niezależnie od tego, czy planujesz dziecko czy nie, powinnaś CODZIENNIE zażywać 0,4 mg KWASU FOLIOWEGO. Jest to potrzebne, ponieważ układ nerwowy dziecka rozwija się w pierwszych tygodniach ciąży, zanim nawet uświadomisz sobie, że zostaniesz matką.

Kwas foliowy powinnaś przyjmować co najmniej 4 tygodnie przed ciążą aż do 12 tygodnia ciąży, aby mieć pewność, że w twojej krwi jest dostatecznie dużo kwasu foliowego we właściwym czasie.

Czy zażywanie kwasu foliowego w tabletkach jest rzeczywiście konieczne?
Tak, ponieważ trudno będzie ci zjeść codziennie tyle produktów o wysokiej zawartości kwasu foliowego, aby pokryć zwiększone potrzeby i wspomóc zapobieganie wadom cewy nerwowej (na przykład musiałabyś zjeść 0.5 kg kapusty dziennie). Poza tym musisz wziąć pod uwagę, że długotrwałe przechowywanie żywności i gotowanie warzyw niszczy kwas foliowy.

Czy kwas foliowy może być szkodliwy?
Nie, kwas foliowy nie ma żadnych efektów ubocznych. W dawce nie większej niż 0,4 mg może być stosowany przez wiele lat tak, jak inne witaminy. Ma poza tym korzystne działanie w zapobieganiu chorobom serca i miażdżycy. Duże dawki kwasu foliowego mogą maskować jeden z rodzajów niedokrwistości, dlatego osoby stosujące dawki większe niż 0,4 mg dziennie powinny być pod opieką lekarską.

Jeśli na stałe bierzesz jakieś leki, powinnaś skonsultować się z lekarzem, czy nie ma przeciwwskazań do stosowania kwasu foliowego.

Kobiety chore na padaczkę powinny uzgodnić z lekarzem prowadzącym dawkę kwasu foliowego, jaką mogą przyjmować, ponieważ może on osłabiać działanie leków przeciwdrgawkowych

Co robić, jeśli już jesteś w ciąży?
Jeśli stwierdziłaś, że jesteś w ciąży, powinnaś natychmiast zacząć brać kwas foliowy w dawce nie mniejszej niż 0,4 mg dziennie i kontynuować terapię aż do końca 12 tygodnia ciąży.

Ale nie martw się, jeśli jesteś w bardziej zaawansowanej ciąży niż 12 tygodni i nie zażywałaś kwasu foliowego – pamiętaj, że większość dzieci pomimo to rodzi się zdrowa.

Gdzie można kupić kwas foliowy?
Kwas foliowy (Acidum folicum) w tabletkach lub jako składnik preparatów wielowitaminowych zawierających dawkę 0,4 mg (= 400 mikrogram = 400 ľg = 0,0004g) kwasu foliowego można kupić bez recepty w każdej aptece.