Na temat seksu w ciąży krąży wiele mitów. Nic więc dziwnego, że temat ten niezmiennie wywołuje szereg pytań i wątpliwości u kobiet, które spodziewają się dziecka. Czy można bezpiecznie kochać się w czasie ciąży, a jeśli tak – czy powinno wyglądać to inaczej niż dotychczas?

 W czasie ciąży kobieta odczuwa nawet większy popęd seksualny niż zazwyczaj, choć ulega on zmianom wraz z upływem czasu trwania ciąży. Seks w ciąży może być tak samo satysfakcjonujące dla kobiety, jak i mężczyzny. Jeśli ciąża przebiega fizjologicznie, nie ma przeciwwskazań do aktywności seksualnej. Jeśli wystąpią powikłania ciąży, należy zrezygnować z aktywności na ten czas. Kiedy i dlaczego zrezygnować z seksu podczas ciąży? Rozwój płodu wywołuje w organizmie kobiety wiele zmian. Część z nich jest widoczna „gołym okiem”, ale większość dostrzegalna jest tylko w rzeczywistości molekularnej czy komórkowej. To co widzimy, to na przykład postępujące zwiększanie się obwodu brzucha wraz ze wzrostem nienarodzonego jeszcze dziecka czy większy apetyt przyszłej mamy. Wszystko, co dzieje się w skali makro, ma swoje podłoże przede wszystkim w zmianach submikroskopowych, głównie hormonalnych.

Progesteron – hormon steroidowy, w dużej ilości produkowany w początkowym okresie ciąży przez ciałko żółte matczynego jajnika, następnie przez dojrzałe łożysko, ma ogromny wpływ na cały organizm ciężarnej. Powoduje on między innymi rozszerzenie naczyń krwionośnych, co ułatwia przekrwienie narządów płciowych i tym samym zwiększa doznania seksualne kobiet w ciąży. Przyszłe mamy są zatem najbardziej wrażliwe na bodźce seksualne w II trymestrze ciąży. Niestety, wpływ hormonów na ciało przyszłej mamy ma również ujemne skutki w odniesieniu do jej życia erotycznego. Progesteron w dużym skrócie mówiąc jest hormonem odpowiedzialnym za podtrzymanie ciąży, ma jednak swoją „ciemną” stronę. Przez spowolnienie motoryki przewodu pokarmowego powoduje zaparcia oraz refluks żołądkowo-przełykowy, objawiający się m.in. zgagą czy nieprzyjemnym smakiem w ustach. Takie okoliczności wpływają negatywnie na chęć podjęcia aktywności seksualnej.

Również częste odczuwanie parcia na mocz, spowodowane spadkiem napięcia mięśniówki pęcherza moczowego, powoduje obniżenie ochoty na współżycie. Oprócz tego znaczenie mają także emocje i obawy odczuwane przez kobietę, która w pierwszych tygodniach ciąży, szczególnie w pierwszej ciąży, obawia się, że seks może zaszkodzić dziecku, a pod koniec ciąży boi się wywołania porodu zbyt wcześnie. To wszystko sprawia, że życie seksualne w ciąży na ogół ulega modyfikacji. Należy również pamiętać o odczuwanej przez partnera ewentualnej obawie uszkodzenia płodu w trakcie stosunku.

Seks w ciąży – statystyki

Spośród nielicznych badań dotyczących seksualności kobiet ciężarnych można znaleźć wiele sprzecznych wniosków. Niemniej jednak jest kilka konkluzji, które są wspólne dla większości opracowań naukowych. Jednym z takich zgodnych stwierdzeń jest to, że wraz z upływem czasu w trakcie ciąży spada ilość orgazmów u przyszłych matek. Poza tym z badań wynika, że kobieta ciężarna najchętniej uprawia seks w II trymestrze, co związane jest zapewne ze stanem swoistej równowagi między gwałtownymi zmianami zachodzącymi w I trymestrze, a coraz bliższą perspektywą porodu w III trymestrze. Zgodnie ze statystykami, im bardziej zaawansowana jest ciąża, tym mniej orgazmów odczuwa kobieta. Dotyczy to zwłaszcza pierwszej ciąży. Równie często można znaleźć wniosek, że w I trymestrze ciąży spada zainteresowanie seksem w stosunku do okresu sprzed ciazy.

Seks w ciąży – wskazane pozycje

Wybór pozycji seksualnych w ciąży jest w zasadzie podyktowany jej okresem. Trymestr ciąży jest odbiciem zmian, które zachodzą w organizmie kobiety w trakcie trwania ciąży. Duże znaczenie ma m.in. obwód brzucha, który jest największy w III trymestrze ciąży.

Podczas I trymestru ciąży prawidłowej właściwie nie ma konkretnych pozycji seksualnych, które powinny być wybierane przez ciężarną i jej partnera. Należy pamiętać, że zasada ta odnosi się do ciąży bez ujawnionych patologii. Jednak jedną z najczęściej wybieranych jest wtedy pozycja klasyczna.

Podczas II trymestru, kiedy zdecydowanie zaznaczona jest już ciężarna macica, należy pamiętać o bardzo ważnym naczyniu krwionośnym, jakim jest żyła główna dolna. Jej bezpośrednia bliskość w stosunku do tylnej ściany macicy i aorty powoduje, że bardzo łatwo ucisnąć tę żyłę i spowodować zmniejszenie dopływu krwi do serca kobiety. Może to mieć negatywne skutki dla płodu. Dlatego w tym okresie ciąży najważniejsze jest, aby wybierać pozycje, przy których partner nie uciska na brzuch przyszłej mamy. Można korzystać z pozycji kiedy mężczyzna leży, a kobieta jest na górze w pozycji na kolanach bądź kuca nad nim. Możliwe są również warianty pozycji, kiedy partner jest za partnerką, a ona klęczy, dbając aby brzuch nie opierał się np. o łóżko.

Ostatni trymestr to czas, w którym u wielu kobiet potrzeby seksualne ulegają zmniejszeniu, a część nawet rezygnuje z ich zaspokajania. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich ciężarnych. Spośród wielu pozycji seksualnych najbardziej polecaną i względnie najbezpieczniejszą jest pozycja na boku, kiedy partner znajduje się za kobietą. W tym miejscu warto pamiętać, że najbezpieczniej kiedy kobieta leży na lewym boku. Minimalizuje to ryzyko ucisku żyły głównej dolnej przez ciężarną macicę. Poza tym pozycja ta umożliwia drażnienie przez partnera brodawek sutkowych kobiety, co może być wykorzystane pod koniec ciąży przy okazji stosunku płciowego do ułatwienia zainicjowania porodu. Należy pamiętać, że nasienie zawiera prostaglandyny, które mogą spowodować rozwieranie się szyjki macicy.

Seks w ciąży – ryzyko

W ciąży fizjologicznej przebiegającej bez powikłań nie ma co do zasady przeciwwskazań do uprawiania seksu. Oczywiście w każdym przypadku najlepiej porozmawiać o tym z lekarzem prowadzącym, który zna dokładną sytuację danej ciąży. Pojawienie się jakichkolwiek patologii w przebiegu ciąży może wpłynąć na możliwość współżycia, stąd każdorazowo należy poradzić się ginekologa – położnika. Pamiętać należy, iż stosunek seksualny zawsze obarczony jest choćby ułamkowym ryzykiem. Wśród generalnych przeciwwskazań do współżycia w ciąży można wymienić między innymi:

  • aktywną infekcję dróg rodnych i/lub moczowych,
  • krwawienia o nieznanej przyczynie,
  • łożysko przodujące,
  • niewydolność cieśniowo-szyjkową,
  • poronienie zagrażające,
  • przedwczesne odpłynięcie wód płodowych.

Lista przeciwwskazań może być znacznie dłuższa, w zależności od stanu klinicznego danej ciężarnej i jej przyszłego dziecka. Jasne jest, że ryzyko to zależy od partnera, okresu i przebiegu ciąży oraz sposobu współżycia. Uprawiając seks z przypadkowym partnerem kobieta narażona jest na choroby przenoszone drogą płciową, w tym HIV/AIDS, kiłę czy wirusowe zapalenie wątroby typu B lub C. Ponadto może dojść do zakażenie wewnątrzmacicznego. Niezależnie od doboru partnera, możliwe jest pojawienie się krwawień czy skurczów macicy po stosunku. W bardzo rzadkich, ciężkich przypadkach może to prowadzić do poronień. Biorąc pod uwagę wszystkie te okoliczności, należy jednak pamiętać, iż w sytuacji braku ewidentnych przeciwwskazań, warto dbać o życie seksualne podczas ciąży.

Powikłane poprzednie ciąże a seks

Jeśli w poprzedniej ciąży występowały powikłania takie jak: poronienie, zagrażający poród przedwczesny lub poród przedwczesny czy przedwczesne pęknięcie błon płodowych, należy zrezygnować ze współżycia. Istnieje bowiem ryzyko, że w aktualnej ciąży także może pojawić się to powikłanie. Może, lecz nie musi. Dlatego w takim przypadku należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę. Może stwierdzić, że ryzyko jest niewielkie bądź żadne i nie będzie przeciwwskazań.

Zagrożenia dla ciąży

Istnieją choroby przewlekłe, stwarzające ryzyko dla rozwijającego się dziecka. Należą do nich: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroby nerek czy wady serca. Dlatego jeśli kobieta choruje na którąś z nich, musi skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę czy seks w ciąży nie będzie stwarzał dodatkowego ryzyka niepowodzenia ciąży.

Komplikacje te często wymagają ograniczenia aktywności fizycznej i wysiłku. Wiąże się to także z rezygnacją ze współżycia – seks jest dla organizmu dużym wysiłkiem!

Niepokojące objawy po seksie w ciąży

W przypadku pojawienia się pewnych objawów po stosunku, należy uważać. Zalecane jest odłożenie współżycia na jakiś czas oraz skonsultowanie się z lekarzem. Wystąpienie plamienia po stosunku może oznaczać zbyt głęboką penetrację i tym samym podrażnienie szyjki macicy. Jest ona podczas ciąży lepiej ukrwiona i niewielki uraz może powodować lekkie krwawienie. Plamienie po stosunku może oznaczać także obecność nadżerki na szyjce macicy. Kiedy po stosunku występuje ból w podbrzuszu (lub skurcze) i nie ustępuje, także należy odbyć wizytę u lekarza prowadzącego.

Seks 6 tygodni przed porodem

Współżycie płciowe na krótko przed terminem porodu może spowodować rozpoczęcie akcji porodowej. Zawarte w męskim nasieniu prostaglandyny mogą przyczynić się do przyspieszenia dojrzewania szyjki macicy i tym samym do rozpoczęcia porodu.

Jeśli jednak ciąża przebiega fizjologicznie oraz lekarz nie widzi przeciwwskazań, aktywność seksualna jest zalecana. Jest to korzystne dla przyszłych rodziców, ponieważ pomaga utrzymać między nimi więź. Jednak jest to indywidualna sprawa każdej pary, która zależy od ich odczuć, przyzwyczajeń czy temperamentu.