Co robić, gdy podejrzewasz u siebie infekcję bakteryjną? Podstawą działania jest zawsze kontakt z lekarzem! Choć infekcja może wydawać się niegroźna i często jest bezobjawowa, ma tendencje do uporczywego nawracania. Dlatego odpowiednia terapia jest konieczna, aby trwale pozbyć się problemu.

? Ginekolog przeprowadzi wywiad oraz badanie, które pozwoli stwierdzić, czy te konkretne dolegliwości świadczą o infekcji. Pobierze również wymaz z pochwy, co potwierdzi bądź wykluczy obecność bakterii. Jeśli wynik jest pozytywny, stosujemy antybiotykoterapię (w tabletkach, żelu lub kremie) – rodzaj antybiotyku zależy od rodzaju bakterii powodujących stan zapalny. Oczywiście terapię antybiotykową zawsze (!) należy przeprowadzić do końca, nawet gdy nieprzyjemne objawy ustąpią. Jest to niezmiernie ważne, gdyż przerwanie terapii niemal gwarantuje nawrót choroby.

Jest to temat ważny, ponieważ bakteryjne zapalenie pochwy to najczęściej występujący rodzaj infekcji intymnej – dotyka około 30% kobiet w wieku rozrodczym.

Podobnie jak w przypadku infekcji grzybiczej winny jest brak równowagi w mikroflorze błony śluzowej narządów płciowych – namnażanie bakterii tlenowych i beztlenowych kosztem dobroczynnych pałeczek kwasu mlekowego. 

? Jak objawia się bakteryjne zapalenie pochwy? 

? Prawie połowa przypadków bakteryjnego zakażenia pochwy przebiega bezobjawowo. W pozostałych przypadkach dominującym objawem jest nieprzyjemny, rybi zapach z pochwy. 

? Zauważyć można też zmianę koloru i konsystencji wydzieliny – zazwyczaj jest szaro-biała, jednorodna i wodnista. 

? Może także wystąpić swędzenie i podrażnienie okolicy cewki moczowej oraz bolesność, są one jednak znacznie mniejsze niż w przypadku kandydozy (grzybiczej infekcji pochwy). Jeśli jednak infekcja zajmie również cewkę moczową, może pojawić się nieprzyjemne swędzenie w okolicach pochwy połączone z parciem na pęcherz.

? Jak zapobiegać bakteryjnemu zakażeniu pochwy?

✅ zabezpieczaj się podczas stosunku seksualnego – dzięki stosowaniu prezerwatyw unikniesz chorób przenoszonych drogą płciową
✅ dbaj o regularną higienę intymną, ale nie myj się za często – zbyt częste lub nadmierne mycie zaburza naturalną florę bakteryjną w pochwie
✅ nie płucz pochwy – nie wykonuj irygacji  
✅ staraj się stosować niepodrażniające, jak najbardziej naturalne kosmetyki oraz bezzapachowe tampony i podpaski
✅ unikaj długich kąpieli oraz jacuzzi
✅ podczas menstruacji często zmieniaj podpaski lub tampony (przy nawracających infekcjach dobrze jest zrezygnować lub mocno ograniczyć stosowanie tamponów)
✅ wybieraj bawełnianą, luźną, nieobcisłą bieliznę i najczęściej jak to możliwe „wietrz” okolice intymne