Ciąża przypadająca na letnie miesiące ma swoje plusy. Słoneczna pogoda sprawia, że organizm produkuje więcej hormonu szczęścia. Latem nasze samopoczucie jest więc lepsze, przez co dolegliwości związane z początkową fazą ciąży są mniej dokuczliwe. Lato pozwala też na więcej aktywności na świeżym powietrzu, co dla przyszłej mamy jest niezwykle ważne. Jednak upalne dni, które poprawiają samopoczucie w pierwszym trymestrze ciąży, są wyzwaniem dla kobiet odliczających dni do porodu.
Zmęczenie upałem w ciąży
Upał nasila zmęczenie i powoduje osłabienie. Kobieta w zaawansowanej ciąży nie może pozwolić sobie na zbyt wiele aktywności, a wszelkie próby jej podjęcia kończą się dusznościami i zadyszką.
– Kobiety w ciąży intensywnie reagują na upały, po długim przebywaniu na słońcu częściej pojawiają się duszności, omdlenia, złe samopoczucie, obrzęki stóp. Przegrzanie organizmu oraz wysoka temperatura zewnętrzna mogą doprowadzić do krwawienia z dróg rodnych, pojawienia się skurczów macicy.
Ten trudny dla przyszłych mam czas trzeba jakoś przetrwać. Jak zminimalizować odczuwanie negatywnych skutków lata?
Przede wszystkim lekko się ubierać, pamiętając jednak, by nie odkrywać zbyt wiele. Latem kobiety ciężarne powinny zaopatrzyć się w sukienki z lnu i bawełny. To oddychające i przewiewne materiały, w których będą czuły się najlepiej. Len dodatkowo przynosi skórze lekkie ochłodzenie. Warto wybierać ubrania w jasnych kolorach, gdyż ciemne ubrania przyciągają promienie słoneczne.
Przebywanie na słońcu w ciąży
Kobiety w ciąży powinny unikać zbyt długiego przebywania na słońcu. Wysoka temperatura może prowadzić do omdleń, a promienie słoneczne powodować powstawanie na ciele nieregularnych plam, związanych ze zmianami hormonalnymi. Przed wyjściem na słońce kobiety ciężarne powinny używać kremu z wysokim filtrem (minimum 15), najlepiej do skóry wrażliwej. Krem należy nakładać często, minimum co półtorej godziny.
Głowę należy chronić chustką lub kapeluszem. Świetnie sprawdzą się te z dużym rondem, które chronią nie tylko głowę, ale i twarz.
Choć ciężarne nie mogą się opalać, nie oznacza to, że nie powinny przebywać na świeżym powietrzu. Najlepszym przyjacielem kobiety w zaawansowanej ciąży jest cień. Z dala od słońca kobiety ciężarne będą mniej odczuwały wysoką temperaturę, a tym samym mniej się męczyły.
– Zbyt długie przebywanie na słońcu jest niebezpieczne dla każdego, szczególnie dla kobiet w ciąży, jednak ciężarne panie nie powinny unikać przebywania na słońcu, bowiem promienie słoneczne wpływają na wytwarzanie witaminy D. Należy pamiętać, że do prawidłowego metabolizmu witaminy D wystarcza ilość promieni słonecznych docierająca do nas w miejscu zacienionym, podobnie jest w przypadku wytwarzania w naszym organizmie endorfin. Ważne dla przyszłych mam jest przebywanie na powietrzu, a jeszcze lepiej w ruchu.
Co pić w upał w ciąży?
Kobiety w ciąży zawsze powinny mieć przy sobie wodę mineralną. W upalne dni powinny pić nawet 2 litry w ciągu dnia. Może to być woda niegazowana, niskozmineralizowana albo herbaty owocowe. Należy natomiast unikać płynów typu „light”.
Obrzęki nóg i dłoni w ciąży
Problemem dotykającym kobiety w ciąży, a nasilającym się latem, są obrzęki nóg i dłoni. Niemal wszystkie ciężarne poznały ten typ dolegliwości. Obrzęki powstają na skutek problemów z krążeniem. Powiększająca się macica uciska żyły. Dodatkowo w okresie ciąży organizm gromadzi więcej płynów. Niestety, w upalne dni te dolegliwości się nasilają. Często trudno ich uniknąć, ale można zmniejszyć ich dokuczliwość.
Sposoby na obrzęki w upale w ciąży
Przede wszystkim należy odpowiednio dobierać obuwie. Powinno być luźne i wygodne, koniecznie na płaskim obcasie. Latem sprawdzą się sandały i klapki, ale nie z cienkimi paseczkami i najlepiej z miękkich, naturalnych materiałów, jak skóra czy zamsz. W przypadku, gdy zdecydujemy się na trampki czy adidasy, lepiej nie wkładać uciskowych skarpetek czy stopek, ponieważ mogą one zwiększyć obrzęki. Jeśli to możliwe, ciężarne powinny kilka razy w ciągu dnia położyć się z lekko uniesionymi nogami. Taka pozycja zmniejsza obrzęk, poprawia krążenie i pozwala uniknąć żylaków.
Aby zmniejszyć dolegliwość, warto robić sobie chłodzące okłady (może być ręcznik zamoczony w zimnej wodzie albo schłodzone liście kapusty) lub smarować nogi i ręce kremami chłodzącymi, np. z mentolem. Kojąco podziała także chłodna woda, w której można moczyć stopy. Warto też pamiętać, by nie trzymać nogi na nodze, gdyż to utrudnia odpływ krwi. Należy także ograniczyć spożycie soli, która zatrzymuje wodę w organizmie.
Jeśli obrzęki już wcześniej pojawiały się na dłoniach, kobiety ciężarne koniecznie, zwłaszcza latem, powinny zrezygnować z noszenia biżuterii – może być problem z jej późniejszym zdjęciem. Jeśli opuchlizna z nóg i dłoni nie znika po przespanej nocy, warto zgłosić się do lekarza. Może to być oznaką nadciśnienia.
Pocenie w upał w ciąży Przyszłe mamy latem szczególnie narzekają na nadmierne pocenie. Jest to, niestety, jeden z „uroków” ciąży i nie da się go wyeliminować, zwłaszcza przy wysokiej temperaturze. Jeśli możemy sobie na to pozwolić, warto wziąć chłodny prysznic, jeśli nie, przydadzą się nawilżone chusteczki, którymi można się odświeżać. |
Duszności i zadyszka w upał w ciąży
Kolejne dolegliwości, na które podatne są kobiety w zaawansowanej ciąży, to duszności i zadyszka. W upalne dni przyszłe mamy, zwłaszcza w ostatnim trymestrze ciąży, bardzo szybko się męczą. To powoduje duszności, a niekiedy nawet zasłabnięcia. Jedyną radą jest zwolnienie tempa. Kobiety ciężarne powinny chodzić wolniejszym krokiem i unikać zatłoczonych miejsc.
Chociaż latem wszelkie aktywności potęgują odczucie duszności, ciężarne nie powinny z nich rezygnować. Przyszłym mamom poleca się szczególnie spacery na świeżym powietrzu, ale tylko w zacienionych miejscach.
Aktywność fizyczna latem w ciąży
Spośród letnich aktywności warto też wybrać pływanie, choć w przypadku kobiet w zaawansowanej ciąży do tematu trzeba podejść bardzo ostrożnie, przede wszystkim jeśli chodzi o wybór kąpieliska. Niemal wszystkie są siedliskami bakterii, a w przypadku kobiet w ciąży podatność na infekcje dróg rodnych jest zwiększona.
Latem trzeba też bardzo uważać na gwałtowne zmiany temperatur. Nagłe wejście do wody, zwłaszcza po przebywaniu na słońcu, może grozić szokiem termicznym. – Z kąpieli wodnych należy korzystać ostrożnie, nie należy też zbyt gwałtownie wchodzić do wody.
Choć lato to bardzo trudny czas dla kobiet w zaawansowanej ciąży, pocieszyć może fakt, że dziecko przyjdzie na świat w najpiękniejszym okresie roku.