Kiedy ostatni raz byłaś u ginekologa? Na rutynowym badaniu? Cytologia, usg? Badania laboratoryjne?  Warto raz w roku odwiedzić swojego ginekologa i zadbać o zdrowie. Zgodnie z powszechną zasadą, iż lepiej zapobiegać niż leczyć. Co więcej wcześnie rozpoznane stany chorobowe można z powodzeniem wyleczyć na bardzo wczesnym etapie. Zrób coś dobrego dla siebie i umów się do ginekologa na wizytę ? 

12 miesięcy – tyle wynosi ważność przeglądu samochodu, taki czas specjaliści określili jako optymalny, abyśmy spokojnie jeździli pojazdem i czuli się bezpieczni. Zasada jest prosta: nie mamy przeglądu auta – nie możemy nim jeździć. Pilnuje nas ustawodawca. Zatem posłusznie co roku odmeldowujemy się w stacji kontroli pojazdów..

Ręka w górę, kto nigdy nie odłożył przebadania siebie na rzecz innych „ważnych” przeglądów i pilnych spraw… Która z Pań regularnie, raz do roku, odbywa wizytę u ginekologa nawet, jeśli nic się nie dzieje, nie jest w ciąży ani nie potrzebuje żadnej recepty?

Przegląd ginekologiczny! Zarezerwuj 30 minut tylko raz w roku!

Przynajmniej coroczna, rutynowa kontrola ginekologiczna „obowiązuje” wszystkie miesiączkujące kobiety i dziewczyny. To, jakie badania lekarz wykona podczas takiej wizyty, zależy od indywidualnego przypadku. Oprócz standardowego badania ginekologicznego na fotelu, będzie to zwykle jeszcze badanie cytologiczne, USG narządów rodnych oraz badanie piersi.

Oczywiście, jeśli cokolwiek Was niepokoi, udajecie się do ginekologa wcześniej niż po roku!

Cytologia szyjki macicy jest badaniem polegającym na pobraniu wymazu z nabłonka szyjki macicy. Badanie przesiewowe pozwala na wczesne wykrycie zmian przedrakowych. Jest to więc istotna metoda profilaktyki, pozwalająca na podjęcie szybkiej interwencji medycznej w celu uniknięcia stadium zaawansowanej choroby nowotworowej.

Jak przygotować się do badania by wynik był diagnostyczny?

Aby wynik badania cytologicznego był wiarygodny, konieczne jest właściwe pobranie materiału. Nie wykonuje się cytologii w trakcie trwania miesiączki. Najlepiej, by badanie było przeprowadzone na kilka dni po jej zakończeniu. Przed badaniem (co najmniej 48 godzin) nie wolno stosować irygacji pochwy ani aplikować dopochwowo żadnych leków. Na około 24 godziny przed badaniem nie powinno się współżyć.