Hemoroidy w ciąży to powszechny problem, z którym borykają się ciężarne kobiety, szczególnie w II i III trymestrze. Zjawisko najczęściej powstaje na skutek przewlekłych zaparć i wzrostu macicy, które zwiększają ciśnienie w żyłach wyściełających kanał odbytu. Można zmniejszyć jednak ryzyko ich wystąpienia.
Guzki krwawnicze, znane jako hemoroidy, to struktury naczyniowe, ułatwiające kontrolę oddawania stolca w warunkach fizjologicznych. Same w sobie nie wywołują dokuczliwych dolegliwości. Dopiero związany z nimi stan patologiczny powoduje obrzęki, krwawienia i inne symptomy. Wówczas nazywa się je żylakami.
Hemoroidy odbytu w ciąży – czym są i co je wywołuje?
Hemoroidy, czyli guzki krwawnicze, stanowią fizjologiczną strukturę odbytu, uszczelniającą światło jego kanału i ułatwiającą kontrolę oddawania gazów i stolca. Struktury naczyniowe, złożone z połączeń tętniczo-żylnych i tkanki łącznej, dopiero pod wpływem stanu zapalnego i innych niesprzyjających czynników egzo- i endogennych wywołują dokuczliwe dolegliwości oraz nieprzyjemne objawy. Szczególnie uciążliwe mogą być one w ciąży. To powszechne zjawisko związane jest ze wzrostem ciśnienia żylnego, wywołanego uciskiem macicy na naczynia krwionośne jamy brzusznej i miednicy. Zwiększenie ciśnienia w żyłach zlokalizowanych w okolicach odbytu powoduje zwolnienie przepływu krwi w ich wnętrzu. Taki stan odpowiada w dalszej kolejności za pojawienie się różnorodnych poszerzeń i deformacji ścian naczynia o charakterze żylakowatym z powodu upośledzenia zdolności odprowadzenia przez nie nadmiaru krwi. Bolące hemoroidy w ciąży powstają również w efekcie przewlekłych zaparć, spowolnionego metabolizmu oraz zmniejszonej aktywności fizycznej. Mogą być również skutkiem zwiększonego stężenia progesteronu, hormonu odpowiedzialnego za sprężystość ścian naczyń krwionośnych, którego wahania sprzyjają ich rozszerzaniu się i pękaniu. Hemoroidy nierzadko pojawiają się także po porodzie na tle zwiększonego ciśnienia, powstającego podczas silnych skurczów i parć porodowych.
Krwawiące hemoroidy w ciąży i inne dolegliwości
W przypadłości, jaką są hemoroidy, objawy oraz ich intensywność zależą w dużej mierze od głębokości żylaków. Hemoroidy wewnętrzne powodują najczęściej niebolesne krwawienia z odbytu podczas wypróżniania się lub tuż po nim. Można zaobserwować sączenie się wydzieliny śluzowej i osiadanie jej na oddanym kale. Dopiero uzewnętrznianie się zmienionych patologicznie guzków krwawniczych powoduje uczucie pieczenia i świądu odbytu, a także nietrzymanie stolca i gazów. Sporadycznie pojawia się ból. Natomiast hemoroidy w ciąży na zewnątrz oznaczają zintensyfikowanie dotychczasowych dolegliwości. Silny ból wywołują postępujące zakrzepy żylne. Może występować także uczucie niepełnego wypróżnienia się. Hemoroidy w ciąży powodują trudności w higienie, często podrażniają otaczającą je skórę, co utrudnia komfortowe siedzenie i wypoczynek. Maść na hemoroidy w ciąży oraz inne nieinwazyjne metody nie zawsze ustępują w dolegliwościach i cofaniu się zmian. Już od początku I trymestru warto wprowadzić profilaktykę żylaków odbytu.
Jak uniknąć hemoroidów w ciąży?
Jednym z najbardziej istotnych elementów w prewencji hemoroidów w ciąży jest odpowiednia dieta, zapewniająca optymalną perystaltykę jelit i zapobiegająca tym samym zaparciom oraz wzdęciom. Przede wszystkim należy organizm nawadniać. Zaleca się także wzbogacić posiłki o produkty z błonnikiem. Zbyt twarde stolce prowokują silne parcie oraz intensywne napieranie masy kałowej na ściany kanału odbytu, co sprzyja podrażnieniu guzków krwawniczych. Hemoroidom w ciąży zapobiega regularna aktywność fizyczna. Odpowiednia dawka ruchu, dostosowana do zaawansowania ciąży i kondycji kobiety, usprawnia pracę jelit, wzmacnia mięśnie dna miednicy oraz pozwala złagodzić inne dolegliwości ciążowe.