niektórym już sama nazwa ginekolog „źle się kojarzy” i wywołuje przerażenie. Wizyta u specjalisty od spraw intymnych jest dla wielu młodych kobiet sprawą bardzo wstydliwą i krępującą. Często zarzekają się, że one na pewno nigdy „tam” nie pójdą. Pamiętaj, że ginekolog to taki sam lekarz, jak każdy inny. Jego rolą jest pomóc Ci jak najlepiej dbać o swoje zdrowie. Nie traktuj ginekologa tylko jako źródło recept na środki antykoncepcyjne. Zanim rozpoczniesz życie seksualne zgłoś się do ginekologa, a następnie kontynuuj regularne wizyty co najmniej raz w roku. 

Z badań wynika, że blisko 60% pacjentek po skończonej wizycie odczuwa spokój a co trzecia kobieta zadowolenie z siebie. To z pewnością bardzo przyjemny stan. Jednak, żeby go poczuć trzeba się najpierw umówić na wizytę. 

Ustalenie najlepszego momentu na pierwszą wizytę zależy przede wszystkim od konkretnej osoby. Jeżeli dziewczyna nie współżyje, ma regularne miesiączki, posiada rzetelną wiedzę (np. od mamy czy ze szkoły) na temat zdrowia, higieny i badań profilaktycznych, to z pierwszą wizytą rzeczywiście może się nie spieszyć.

Jeśli jednak obserwuje u siebie coś niepokojącego, jak nieregularne czy bolesne miesiączki bądź świąd, czy upławy. To znak, by udać się na wizytę jak najszybciej. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników z 2016 roku mówią, że pierwsza wizyta u ginekologa powinna się odbyć między 12. a 15. rokiem życia, kiedy zazwyczaj dziewczyna ma już za sobą pierwszą miesiączkę.

Podczas wizyty lekarskiej osoby niepełnoletniej musi być obecny rodzic. Jednak jeżeli taka jest wola rodzica i pacjentki, nie musi on być obecny podczas badania.

Jak przebiega wizyta u ginekologa?Na początku wizyty lekarz zbierze wywiad, czyli zada pytania o cykl miesiączkowy, współżycie i ew. antykoncepcję. Spyta także o infekcje intymne, ogólny stan zdrowia, choroby w rodzinie oraz o powód wizyty – czy jest to wizyta profilaktyczna bądź może cierpisz na jakieś dolegliwości. Następnie zaprosi cię do badania. Przed badaniem należy rozebrać się od pasa w dół, jednak dla Twojego komfortu gabinet oferuje Ci jednorazową bieliznę – spódniczkę i kapcie.

Jak wygląda badanie ginekologiczne

Na fotelu lekarz zacznie od dokładnego obejrzenia zewnętrznych narządów płciowych – przede wszystkim oceni ich budowę oraz sprawdzi, czy na skórze nie ma żadnych zmian. Następnie przejdzie do badania ginekologicznego wewnętrznego i jeżeli będą wskazania, pobierze cytologię.

Badanie wewnętrzne może sprawiać dyskomfort, jednak trwa ono chwilę, a niesie ze sobą dużo informacji. Jego przebieg jest różny w zależności od sytuacji: u dziewcząt współżyjących lekarz wkłada do pochwy plastikowy wziernik, w którym dobrze widzi wnętrze pochwy oraz szyjkę macicy. W tym momencie może pobrać na specjalną szczoteczkę materiał, który zostanie oceniony w poradni histopatologicznej – jest to tzw. cytologia.

Następnie za pomocą jednorazowego wziernika, którego rozmiar dostosowany jest do anatomicznej budowy i wielkości macicy przeprowadza się badanie zestawione z palpacyjną oceną (przez brzuch) ocenia się położenie, wielkość i ruchomość macicy oraz ewentualną bolesność jajników.

U pacjentek niewspółżyjących badanie zestawione może być wykonane przez odbyt. Jeżeli nie wyrazisz zgody na badanie wewnętrzne, a lekarz uzna, że istnieje konieczność pogłębienia diagnostyki, zaleci wykonanie USG.

Następnie lekarz poprosi cię o ubranie się i rozebranie od pasa w górę, żeby mógł zbadać piersi. Jeżeli nie wiesz, w jaki sposób badać piersi samodzielnie, spytaj lekarza o instrukcje. Pamiętaj, że samobadanie piersi jest bardzo ważne, – nikt nie zna ich lepiej niż ty! Na końcu lekarz przekaże ci zalecenia i ewentualne recepty na leki oraz odpowie na twoje pytania.

Dobre przygotowanie do każdej, nie tylko pierwszej, wizyty to połowa jej sukcesu. Na kontrolną wizytę u lekarza ginekologa najlepiej wybrać się kilka dni po skończonej miesiączce. Można pójść też w innej fazie cyklu – najwyżej nie będzie możliwe pobranie cytologii, jeżeli przyjdziesz w trakcie miesiączki.

Przed wizytą warto mieć przygotowane w głowie lub zapisane na kartce odpowiedzi na standardowe „ginekologiczne” pytania:

  • Kiedy była ostatnia miesiączka (czyli kiedy był pierwszy dzień ostatniej miesiączki)?
  • Czy miesiączki są regularne, co ile dni się pojawiają i jak długo trwają?
  • Czy miesiączki są obfite czy skąpe?
  • Czy miesiączki są bolesne?
  • Czy byłaś w ciąży? Jak tak, to w ilu i jak się skończyły? Ile razy rodziłaś?
  • Czy chorujesz przewlekle? Czy przyjmujesz jakieś leki?

W trakcie wizyty jeśli zajdzie taka potrzeba, lekarz może  zapytać o dodatkowe informacje. Możesz również przygotować sobie pytania, jakie chciałabyś zadać lekarzowi pod koniec wizyty.

Wizyta u ginekologa o czym warto pamiętać

  • Spróbuj przed wizytą się wysikać – badanie wewnętrzne przy pustym pęcherzu jest łatwiejsze do wykonania.
  • Przed wizytą nie musisz się specjalnie myć, golić czy perfumować – wystarczy, że zachowasz normalną higienę.
  • Dla Twojego komfortu i zachowania intymności możesz skorzystać z jednorazowych spódniczek i ochraniaczy na stopy.