Uderzenia gorąca, drażliwość, nocne poty, problemy z koncentracją, przybieranie na wadze… Brzmi znajomo? To najczęstsze objawy menopauzy, która prędzej czy później spotyka każdą kobietę.
Czy do menopauzy można się przygotować?
Choć w wielu przypadkach, ze względu na intensywność objawów, potrzebna będzie pomoc specjalisty, to jednak odpowiednia dieta, zdrowy tryb życia, ruch, suplementacja, mogą w dużej mierze pomóc złagodzić skutki hormonalnej burzy w naszym organizmie.
Początkowa faza menopauzy (premenopauza, perimenopauza) może się rozpocząć u kobiet powyżej 40. roku życia, chociaż czasami występuje wcześniej. Jest to proces postępujący stopniowo, może trwać od około 4 do nawet 10 lat. W tym okresie, ze względu na występujące wahania hormonalne, miesiączki stają się nieregularne, krwawienie trwa dłużej bądź krócej niż dotychczas, niektóre cykle mogą być bezowulacyjne (choć należy pamiętać, że w okresie premenopauzy kobieta nadal może zajść w ciążę). I to te pierwsze objawy klimakterium powinny być dla nas znakiem ostrzegawczym, mówiącym, że to dobry czas na wprowadzenie zmian w naszym sposobie życia i zadbanie o kondycję, zarówno tę fizyczną, jak i psychiczną.
Jedną z najważniejszych kwestii jest dieta – właściwie dobrana jest kluczem do dobrego samopoczucia i zdrowia. Pozwala również na kontrolę masy ciała, co w okresie przekwitania jest niezmiernie istotne, ponieważ często dochodzi wtedy do zwiększenia wagi. Posiłki powinny być bogate w witaminy i minerały, a także w fitoestrogeny. Pomogą obniżać ciśnienie krwi oraz poziom cholesterolu, chronić przed osteoporozą, wpływać pozytywnie na układ nerwowy i spowalniać proces tworzenia się zmarszczek oraz wiotczenia skóry.
Co poza tym? Warto także zmniejszyć ilość kofeiny, alkoholu i mocnych przypraw, w czasie gdy dokucza nam potliwość i uderzenia gorąca. Polecane są produkty zawierające magnez, bo pomaga on wbudowywać wapń w kości, a dodatkowo pozytywnie wpływa na nastrój. Nie zapominajmy także o piciu dużych ilości wody (to tyczy się nie tylko okresu przekwitania, a całego życia). To wszystko sprawi, że nagłe uderzenia gorąca i poty staną się zdecydowanie mniej uciążliwe.
Menopauza – ruch
Dieta jest najważniejsza, ale nie zapominajmy także uprawianiu aktywności fizycznej. Regularna i odpowiednio dobrana aktywność fizyczna zwiększa gęstość kości, zapobiega przybieraniu na wadze, a ponadto znakomicie rozładuje stres, który jest jednym z czynników decydujących o przebiegu menopauzy.
Menopauza – odpoczynek
Nie ignorujmy też sfery emocjonalnej. Podłożem większości dolegliwości, także wczesnego przekwitania, jest stres. Dlatego tak ważne jest, by zadbać o odpoczynek.
Oczywiście nie zapominamy o wizytach u lekarza i regularnych badaniach. Kobieta w czasie przekwitania powinna być pod stałą opieką ginekologa. To, poza oczywistymi korzyściami w postaci stałej kontroli stanu zdrowia, pozwoli zachować spokój ducha – dobry lekarz może pomóc nam w zmniejszeniu niepokoju, który mogą wywoływać niektóre symptomy.